Artykuły.Katowice

Katowicki portal z artykułami o biznesie

Medycyna

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca to groźna choroba metaboliczna, na którą choruje około trzech milionów Polaków. Powstaje wtedy, gdy insulina, hormon wytwarzany przez trzustkę, wydzielana jest w zbyt małej ilości lub nie działa prawidłowo – wówczas poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki. Wyróżnia się kilka rodzajów cukrzycy.

Cukrzyca typu I – insulinozależna

Ten rodzaj cukrzycy dotyczy około 15-20% wszystkich osób chorujących na cukrzycę. W tym przypadku komórki wytwarzające insulinę są zniszczone i w ogóle nie produkują tego ważnego hormonu, dlatego diabetyk musi przyjmować insulinę. Ten rodzaj cukrzycy występuje zwykle już u dzieci i ludzi młodych. Nie da się jej zapobiec. W leczeniu wskazane są odpowiednia dieta i aktywny tryb życia.

Insulinę podaje się w dawkach określonych przez lekarza oraz o określonych porach. Przed każdym podaniem należy zmierzyć poziom cukru, a przed posiłkiem dostosować dawkę do ilości spożywanych węglowodanów. Insulinę podaje się poprzez wkłucie strzykawką, pene insulinowym bądź poprzez zestawy infuzyjne medtronic.

Cukrzyca typu II – insulinoniezależna

Ten typ choroby dotyka najczęściej osób starszych. Przyczyną podwyższonego poziomu cukru we krwi jest nie brak insuliny, jak w cukrzycy typu I, a jej nieprawidłowe działanie w organizmie – oporność na działanie insuliny. Zwykle towarzyszy jej otyłość, która dotyka aż 80-85% wszystkich pacjentów, a także nadciśnienie tętnicze. Leczenie opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety, włączeniu aktywności fizycznej oraz stosowaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych. Jeżeli to nie daje efektów, diabetyk z czasem przechodzi na insulinę.

Inne rodzaje cukrzycy

Istnieją także inne typy cukrzycy, choć występują znacznie rzadziej niż typ I i II. Są to:

– cukrzyca ciążowa,

– cukrzyca wtórna (typ III),

– cukrzyca monogenowa,

– cukrzyca typu LADA, czyli o podłożu autoimmunologicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *